Denon AVRX1600H-DAB
619,00
With 145W per channel , this performance-tuned Denon AV receiver provides a truly immersive 3D audio experience.
Return: refund within 30 days
Secure payments:
All pictures shown are for illustrative purpose only
Prices include VAT
Denon AVRX1600H-DAB – AV Receiver
7.2 channel 4K Ultra HD AV receiver with 145W per channel, HDMI (6in / 1out with eARC). Supports 3D audio formats Dolby Atmos®, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS:X™ and DTS Virtual:X®. Works with Amazon Alexa, Google Assistant, and Apple Siri for seamless voice control.
Overview
Upgrade your home theatre with the Denon AVR-X1600H DAB. With 145W per channel (6 ohms, 1 kHz, THD 1%, 1ch driven), this performance-tuned Denon AV receiver provides a truly immersive 3D audio experience. Supports Dolby Atmos®, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS:X™ and DTS Virtual:X. Watch your TV or projector video content with the best possible picture thanks to the latest 4K video technologies like Dolby Vision™, HDR10 and HLG.
POWERFUL 7-CHANNEL AMPLIFIER WITH THE LATEST HOME CINEMA INNOVATION
Featuring discrete amplifiers on all channels, the AVR-X1600H DAB delivers high-power performance at 145W per channel (6 ohms, 1 kHz, THD 1%, 1ch driven). Low impedance drivers provide operational stability for a wide range of speakers for balanced, tonal sound. The AVR-X1600H DAB supports three-dimensional sound formats Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS:X and DTS Virtual:X, plus an HDMI section with HDCP 2.3 support and advanced video processing with 4K pass-through for HDMI sources.
DRIVE IMMERSIVE SURROUND SOUND
GET CLOSER TO THE ACTION
Technical information
Number of
power amps
7
Power output 145 watts per channel
(6 ohms, 1 kHz, THD 1%, 1ch driven)
120 W
(6 ohms, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive)
80 watts per channel (8 ohm,
20 Hz – 20 kHz, 0.08% 2ch Drive)
Speaker impedance 4 – 16 Ω / ohms
Preamplifier section
Input sensitivity/
impedance
200 mV / 47kΩ/kohms
Frequency response 10 Hz – 100 kHz — +1, –3 dB
(Direct mode)
S/N Ratio 98 dB (IHF–A weighted, Direct mode)
FM section
Tuning frequency range 87.5 MHz – 108 MHz
AM section
Tuning frequency range 520 kHz – 1611 kHz
General
Power supply AC 230 V 50 Hz
Power consumption 430 W (Standby 0.1 W, CEC standby 0.5W)
Power consumption
No-Sound
29 W(ECO Mode On)
39 W(ECO Mode Off)
Dimensions (W x H x D) 434 x 151 x 339 mm
Dimensions (packed) 523 x 232 x 435 mm